۴۷ فایده خندیدن برای سلامتی که علم ثابت کرده است

اگر از فایده خندیدن برای سلامتی جسم و روح خود خبر ندارید حتما این مقاله را تا انتها بخوانید تا از مهمترین فواید خندیدن که علم ثابت کرده باخبر شوید. خندیدن در واقع بیان احساس شادی و خوشحالی است. این کار نوعی واکنش فیزیکی به عنوان پاسخی در برابر یک عامل محرک شادکننده‌ی خارجی یا داخلی است. زمانی که ما می‌خندیم، به لحاظ فیزیولوژیکی تغییر می‌کنیم. عضلات‌ صورت‌مان کش می‌آیند، و ضربان قلب و فشار خون‌ما افزایش می‌یابد. و در حین این‌که سریع‌تر نفس می‌کشیم، اکسیژن بیش‌تری به عضلات ما می‌رسد.

گفته می‌شود که خندیدن بهترین دارو است. هرچند خنده نمی‌تواند تمام بیماری‌ها را درمان کند اما بعضی از محققان بر این باورند که خنده می‌تواند درد را از ما دور کند و کمک‌مان کند که احساس بهتری داشته باشیم. با این حال، نظرات مختلفی وجود دارد که می‌گویند خنده تنها دوای درد نیست چرا که شوخ‌طبعی، داشتن چشم‌انداز مثبت و حمایت دوستان و خانواده نیز نقش مهمی در بهبود شرایط سلامتی ما ایفا می‌کند. با این وجود، ثابت شده‌است که خنده چیزهای مثبت و مفیدی برای سلامتی ما، یا برای سلامتی جسمی و روحی، برای زیبایی و برای مادران باردار دارد:

 

بخش اول: فایده خندیدن برای سلامت جسمانی ‌شما

 

۱. خنده ارگان‌های متعدد را فعال می‌کند.

این کار جذب اکسیژن را افزایش می‌دهد که در نهایت قلب، ریه‌ها و عضلات شما را فعال می‌کند و در نتیجه سطح اندورفین‌های آزاد شده توسط مغز را افزایش می‌دهد.

۲. واکنش ما را نسبت به استرس بهبود می‌دهد.

قاه قاه خندیدن سبب کاهش استرس در ما می‌شود و به طور موثری ضربان قلب و فشار خون ما را بالا می‌برد. در نتیجه، ما هیجان را تجربه خواهیم کرد.

 ۳: تنش را کاهش می‌دهد.

خنده برای بهبود گردش خون و تسکین عضلات جادو می‌کند. این دو تاثیر در کنار هم برای کاهش علائم فیزیکی استرس موثر هستند.

۴. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

بدن ما گاهی اوقات تحت تاثیر تفکرات منفی قرار می‌گیرد و این تفکرات به واکنش شیمیایی منجر می‌شوند. این امر سبب می‌شود که استرس بیش‌تری به سیستم بدن ما وارد شود و سطح ایمنی ما را پایین بیاورد. از آن‌جایی که هورمون استرس سیستم ایمنی را مهار می‌کند، خنده به عنوان تقویت‌کننده‌ی سیستم ایمنی بدن عمل می‌کند. خنده واقعا می‌تواند سیستم ایمنی بدن ما را بهبود دهد، زیرا باعث افزایش آزاد شدن آنتی‌بادی‌هایی می‌شود که با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند و در نهایت سطح سلول‌های ایمنی را افزایش می‌دهد. بنابراین، تماشای یک فیلم کمدی که شما را سرگرم می‌کند، به شدت توصیه می‌شود.

۵: درد را کاهش می‌دهد.

خندیدن کمک می‌کند که درد بدن‌مان کاهش بیابد چرا که بدن مسکن طبیعی خود را دریافت می‌کند. خنده دارای اثرات ضد درد است. در یکی از پژوهش‌های انجام شده در این زمینه مشخص شد افرادی که به مدت ۲۰ دقیقه می‌خندند بهتر قادر به تحمل درد هستند.

۶. جریان خون را تسهیل می‌کند.

خنده می‌تواند جریان خون را به صورت ما، به ویژه ناحیه‌ی اطراف چشم بکشاند. این کار همچنین مجرای بینی (مجرای اشک) را فعال می‌کند. بنابراین، وقتی انسان‌ها با صدای بلند می‌خندند، می‌توانند گریه هم بکنند. بر اساس یک مطالعه، هنگامی ‌که ما اشک می‌ریزیم خواه در غم و اندوه و خواه در شادی، سطح استرس‌مان کاهش می‌یابد.

 ۷: دیافراگم را تقویت می‌کند.

قاه قاه خندیدن، دیافراگم یا عضلات زیر ریه‌ها را تقویت می‌کند. این عضلات بالا و پایین می‌روند و هوا را وارد ریه‌ها می‌کنند. با صدای بلند خندیدن، جریان اکسیژن را در ریه‌ها تسهیل می‌کند.

۸. سطح قند را حفظ می‌کند.

خنده به حفظ سطح قند خون کمک می‌کند. این خاصیت برای کسانی که مبتلا به دیابت هستند، مناسب است. مایکل میلر، متخصص قلب و عروق در دانشگاه مریلند، در پژوهش خود گفت که خنده در طول تماشای فیلم کمدی بر انقباض و۴ند، در ٸن۹ایه‌ی درون‌رگی تاثیر می‌گذارد. آن ماده تولید هورمون استرس را کاهش می‌دهد.

 ۹: خنده نوعی ورزش است.

چرا که باعث می‌شود عضلات ما را سفت و در عین حال انعطاف‌پذیر می‌کند. هنگامی که ما می‌خندیم، ضربان قلب و سطح فشار خون‌مان افزایش می‌یابد و خیلی زود پس از آن دوباره کاهش می‌یابد. خنده همچنین برای سالمندان و افراد بیمار مفید است، زیرا به اندازه‌ی ۳۲۰۰ متر راه رفتن ارزش دارد.

۱۰. شکم را صاف می‌کند.

تاثیر خنده روی صاف شدن شکم به اندازه‌ی تاثیر ۱۰ دقیقه پارو زدن است. خنده می‌تواند ضربان قلب و انقباض شکم را افزایش دهد. افراد قایقران نیز در حین پارو زد دقیقا همین را تجربه می‌کنند.

۱۱: جریان خون را تسهیل می‌کند.

هنگامی که ما می‌خندیم، جریان خون خود در بدن‌مان به نحو مطلوبی گردش دارد. خنده باعث می‌شود عضلات و رگ‌های خونی ما گسترش پیدا کنند. به همین ترتیب، حرکت خون در بدن ما روان خواهد شد. زمانی که اخم کرده‌ایم و عبوس هستیم، جریان کاملا عکس این قضیه است. عبوس بودن عضلات و عصب‌های ما را تحت آزار قرار خواهد داد. در نتیجه، ممکن است به بیماری‌های مختلف مبتلا شویم.

۱۲. خنده کالری می‌سوزاند.

یکی از مزایای جادویی خنده توانایی آن برای سوزاندن کالری است، چیزی که بدن ما را چاق و ناسالم می‌کند. خنده می‌تواند ۱۰ تا ۴۰ کالری را در ۱۵ دقیقه بسوزاند.

۱۳. سلامت دیگران را نیز ارتقاء می‌دهد.

 

بخش دوم: خنده باعث می‌شود دیگران نیز همراه با ما سالم باشند زیرا:

 

۱۴. غیرممکن است که خودمان به تنهایی با صدای بلند بخندیم.

مردم ممکن است فکر کنند که دیوانه شده‌ایم.

فایده خندیدن برای سلامتی ۱۵:خنده مسری است.

مردم به راحتی آلوده به خنده‌ی ما می‌شوند.

۱۶. به از بین بردن استرس دیگران کمک می‌کند.

وقتی همراه با دیگران می‌خندیم، کمک می‌کنیم که استرس آن‌ها ناپدید شود. در نتیجه، آن‌ها نیز سالم خواهند ماند.

۱۷. خنده سلامت قلب را بهبود می‌دهد.

خنده جریان خون را افزایش می‌دهد که این امر برای سلامت قلب و عروق خوب است.

 ۱۸: خنده عمر را طولانی‌تر می‌کند.

در حقیقت ما در مورد این‌که چقدر عمر خواهیم کرد، هیچ چیز نمی‌دانیم. با این حال، چندین تحقیق و مطالعه نشان داده‌اند که افرادی که به راحتی می‌خندند، سالم‌تر از افرادی هستند که با خنده میانه‌ی چندانی ندارند. دلیل چنین تاثیری این است که خنده می‌تواند وضعیت سلامت ما را بهبود دهد.

۱۹. خنده سطح قند خون را کاهش می‌دهد

. خنده می‌تواند برای افرادی که به دیابت مبتلا هستند، مفید باشد چرا که به کاهش سطح قند خون کمک می‌کند. دلیل تاثیر مثبت خنده بر روی سطح قند خون این است که:

الف. خندیدن با صدای بلند بر سیستم عصبی ما تاثیر می‌گذارد.
ب. نورواندوکرین، که به طور مطلوب عمل می‌کند، سطح خون ما را سریع‌تر پایین می‌آورد.

۲۰. خنده تنش روی عضلات را کاهش می‌دهد.

خنده در کاهش تنش روی ماهیچه‌ها تاثیر مثبتی دارد. هنگامی که با صدای بلند می‌خندیم گردش خون ما افزایش می‌یابد و عضلات ما شل می‌شوند، و همین به از بین رفتن علائم جسمانی کمک می‌کند.

۲۱: استرس را از بین می‌برد.

خنده استرس را از بین می‌برد به این ترتیب که وقتی ما می‌خندیم، هورمون‌هایی که با استرس مقابله می‌کنند، در بدن ما آزاد می‌شوند.

۲۲. خنده به ما انرژی می‌دهد.

خنده تغییرات شیمیایی خاصی را در بدن ما به وجود می‌آورد. هنگامی که ما می‌خندیم، بدن‌مان هورمون “شادی” را که اندورفین نام دارد، آزاد می‌کند. اندورفین یک ماده‌ی شیمیایی است که در حین انجام تمرینات ورزشی آزاد می‌شود. این هورمون ما را پر انرژی‌تر خواهد کرد.

۲۳. به لحاظ فیزیکی برای ما خوب است.

ثابت شده‌است که خنده علاوه بر کاهش تنش عضلات‌مان، حافظه‌ی ما را بهبود می‌دهد، از بروز مشکلات قلبی جلوگیری می‌کند و سبب تقویت سیستم ایمنی بدن‌مان می‌شود. حتی یک خنده‌ی دروغین تمام این فواید را برای ما دارد.

بخش سوم: فایده خندیدن برای سلامت روح و روان شما

 

۲۴. استرس را کاهش می‌دهد و احساس بد را در ما از بین می‌برد.

هنگامی که شما آسیب دیده‌اید یا بار سنگینی بر دوش کشیده‌اید، معمولا احساس تنش دارید. غم و اندوه و استرس سبب می‌شود که روی مشکلات‌مان تمرکز کنید. در طول چنین دورانی، ممكن است خندیدن را فراموش كنید زیرا غرق در مشکل شده‌اید. در واقع، این، راه خوبی برای مقابله با مشکل نیست. بهتر این است که به دنبال چیزهایی باشید که شما را سرگرم کند یا بخنداند. هنگامی که ما می‌خندیم، مغزمان به طور خودکار به عصب‌های ما پاسخ می‌دهد و احساس شادی را به وجود می‌آورد و در نهایت استرس ما را کاهش می‌دهد.

 ۲۵: تاثیری مانند مدیتیشن (مراقبه) دارد.

در هند، خنده به عنوان یکی از شیوه‌های درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این دلیل که خنده باعث می‌شود که ما برای مدت کوتاهی آرامش داشته باشیم و فشار و مشکلی که روی‌مان است را فراموش کنیم. اگر بتوانیم با صدای بلند بخندیم، احساس آرامش خواهیم داشت. در طول خنده درمانی، می‌توانیم در هر جایی و بدون دلیل خاصی بخندیم. فرآیندهای خنده درمانی در واقع بسیار ساده است و شامل سه مرحله می‌شود.

الف. ما باید بدن‌مان را با حرکات کششی ریلکس کنیم.
ب. خندیدن را شروع کنیم. در ابتدا ممکن است دشوار باشد. اما خیلی پس از اولین بار که خندیدیم، خنده‌ی بعدی به طور طبیعی روی صورت‌مان پدیدار می‌شود.
ج. پس از آن‌که خندیدیم باید سکوت کنیم و از احساس آرامش ایجاد شده لذت ببریم. به منظور تجربه‌ی این احساس در تمام طول روز، توصیه می‌شود که این کار را در همان اوایل صبح انجام بدهید. این مراحل را به عنوان مراسم صبحگاهی‌تان، هنگام آرایش کردن یا زمانی که در حال آماده‌سازی صبحانه هستید، انجام بدهید.

اگر این کار را با افراد دیگر انجام بدهید، به عنوان مثال همراه با اعضای خانواده یا دوستان‌تان، نتیجه‌ی بهتری را از این مدیتیشن خواهید گرفت.

انرژی ناشی از آن در میان همه‌ی ما منتشر خواهد شد. اگر به تنهایی این کار را انجام بدهیم، ممکن است مردم فکر کنند که دیوانه شده‌ایم اما اگر آن را به صورت گروهی انجام بدهیم، دیگران این حرکت را بهتر درک خواهند کرد. ما می‌توانیم وقتی که سایر آدم‌ها را می‌بینیم، لبخند بزنیم زیرا لبخند کم‌کم به خندیدن با صدای بلند منجر می‌شود. لبخند نیز همانند خنده با صدای بلند، مسری است. بهتر است با افرادی که شوخ‌طبع هستند و زیاد می‌خندند روابط بیش‌تری داشته باشیم چرا که به این ترتیب می‌توانیم بیش‌تر بخندیم.

اگر جایی صدای خنده‌ای گروهی را شنیدیم، باید بلافاصله به آن‌ها بپیوندیم. بعضی اوقات جوک‌های خصوصی بین برخی از آدم‌ها وجود دارد، اما گاهی مشکلی وجود ندارد و می‌توانیم به آن گروه بپیوندیم تا همه با هم بخندیم چون مردم دوست دارند موضوعات خنده‌دار را با باقی آدم‌ها به اشتراک بگذارند.

 ۲۶: خنده انرژی مثبت به وجود می‌آورد.

خندیدن به ما کمک می‌کند تا درون خود را از اندیشه‌های مثبت پر کنیم، زیرا می‌توانیم خشم و تفکرات منفی‌مان را از بین ببریم.

۲۷. ترس‌مان را از بین می‌برد.

خنده ما را کمک می‌کند تا ترس ما تبدیل به احساسی شود که برای رویارویی با چالش آماده باشیم چرا که با خندیدن احساس ترس در وجود ما کمرنگ می‌شود و قدرت خود را از دست می‌دهد. به عنوان مثال، هنگامی که شما یک مرد عضلانی را با بدنی پر از خالکوبی می‌بینید که بعد از دیدن یک سوسک پا به فرار می‌گذارد، احساس شما به طور ناگهانی تغییر می‌کند. شما ممکن است در ابتدا بترسید، اما در انتها با صدای بلند خواهید خندید. این فایده‌ی خندیدن است. در مورد چیزهایی که می‌توانید از عهده‌شان بربیایید خیلی جدی فکر نکنید، زیرا زمانی که مشکل خود را با خندیدن حل می‌کنید همه چیز آسان‌تر می‌شود.

 ۲۸: احساس نخوت و ملالت را از بین می‌برد.

هنگامی که شما بی‌حوصله و ناامید هستید و چیزی برای سرگرم شدن و تغییر خلق و خوی‌تان پیدا نمی‌کنید، تماشای فیلم کمدی به طور قطع این احساس شما را از بین خواهد برد.

۲۹. خنده می‌تواند روحیه‌ی ما را بهبود دهد.

زیرا قادر است با علائم افسردگی و اضطراب مبارزه کند و همچنین احساس شادی را به طور کلی در ما افزایش دهد.

 ۳۰:  درد را تسکین می‌دهد.

هنگامی که ما می‌خندیم، بدن‌مان به طور طبیعی مواد تسکین‌دهنده‌ی درد را آزاد می‌کنند می‌کند که برای خاموش کردن احساس درد مفید هستند.

۳۱. به حل مشکلات کمک می‌کند.

خنده به ما کمک می‌کند که مشکلات را بهتر حل کنیم. قاه قاه خندیدن باعث می‌شود ما احساس بهتری داشته باشیم و خوشحال باشیم. خنده همچنین به ایجاد ارتباط با دیگران کمک می‌کند. توانایی خندیدن در دوران سختی و مشقت به ما کمک می‌کند تا با مشکلات زندگی‌مان کنار بیاییم.

۳۲. رابطه‌ها را تقویت می‌کند.

رابطه‌ای پر از طنز سرگرم کننده و بدون اضطراب است و سبب بی‌حوصلگی شما نمی‌شود. خنده نه تنها به ما کمک می‌کند که دیدگاه خود را عوض کنیم بلکه همبستگی ما را نیز تقویت می‌کند.

 ۳۳: رضایت از خود را بهبود می‌دهد.

خنده همچنین کمک‌مان می‌کند که مسائل پیچیده را راحت‌تر حل کنیم. اگر ما مشکلی را تجربه کنیم که موجب بروز افسردگی در ما شود، خنده می‌تواند فشار را به حداقل برساند و لذت را به سیستم عصبی ارسال کند.

۳۴. سبب ایجاد حس شادی می‌شود.

در حین این‌که ناگهان قاه قاه شروع به خندیدن می‌کنیم، تمام عناصر بدن‌مان مانند گوش، مغز، عضلات و مفاصل فعال هستند. در طی این حالت، بدن ما هورمون دوپامین را آزاد می‌کند که حس شادی را در ما به وجود می‌آورد. سپس این احساس به تمام بافت های بدن ما گسترش می‌یابد.

۳۵. خنده باعث می‌شود ما احساس بهتری داشته باشیم.

خنده بسیار به شرایط روحی ما بستگی دارد چرا که وقتی می‌خندیدم، احساس بهتری در خود پیدا می‌کنیم.

 ۳۶: خلق و خوی ما را عوض می‌کند.

زمانی که آدم‌ها خلق و خوی خوبی ندارند، انرژی که آزاد می‌کنند ابدا مثبت نیست. خلق و خوی بد به شدت روی آدم‌ها تاثیر می‌گذارد. اگر در چنین شرایطی سعی کنید وقت خود را با آدم‌های شاد بگذرانید یا برنامه‌ها و فیلم‌های کمدی را تماشا کنید، خیلی زود حال و هوای‌تان عوض می‌شود و به طور کلی ناراحتی را فراموش خواهید کرد. در نتیجه، جوی مثبت دورتان ایجاد می‌شود.

۳۷. از استرس جلوگیری می‌کند.

یکی از مهم‌ترین مزایای خنده جلوگیری از استرس است. در بدن افرادی که همیشه خوشحال هستند،‌ معمولا هورمون‌های استرس آزاد نمی‌شود. اپی‌نفرین و کورتیزول هورمون‌های استرس هستند. هنگامی که شما می‌خندید، این دو هورمون به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابند. این دو هورمون به شیوه‌های زیر تاثیر منفی روی شما می‌گذارند:

– تضعیف سیستم ایمنی ما به طوری که باعث می‌شود آسیب‌پذیر باشیم.
– به راحتی تحت تاثیر یک عامل عفونت‌زا قرار می‌گیریم.
– در صورتی که بیمار باشیم، اختلال موجود بدتر خواهد شد.
– اگر این دو هورمون به طور غالب در بدن ما وجود داشته باشند، می‌توانند پرولاکتین، انسولین و هورمون‌های تیروئید را که مانع عملکرد این دو هورمون می‌شوند، مهار کنند.

 ۳۸: غم و اندوه ما را از بین می‌برد.

خنده دارای فواید متفاوتی است. یکی از این فواید کاهش غم و اندوه است. زمانی که غمگین هستیم، خنده یکی از کلیدهایی است که با آن می‌توان از غم و اندوه رها شد. خنده هم روح و هم ذهن‌مان را غرق آرامش می‌کند.

۳۹. اعتماد به نفس ما را افزایش می‌دهد.

هنگامی که کسی ما را دست می‌اندازد و با ما شوخی می‌کند و شما به جوک‌ها و داستان‌های خنده‌دار او می‌خندید، فوایدی را نیز دریافت می‌کنید. شما در واقع خشم و عصبانیت را از خود دور می‌کنید. هنگامی که به شوخی‌هایی که با شما می‌کند، می‌خندید، معلوم می‌شود که به قدرت درونی خود اعتماد دارید به حدی که حتی می‌توانید به خودتان هم بخندید.

 

بخش چهارم: فایده خندیدن برای زیبایی

 

۴۰. خنده صورت ما را گل می اندازد.

وقتی ما می‌خندیم، ۱۵ عضله‌ی صورت ما انقباض را تجربه می‌کنند و به این ترتیب جریان خون به آن منطقه افزایش می‌یابد. در نتیجه، چهره ما شاداب، گلگون و درخشان می‌شود.

 ۴۱: سبب لاغر شدن‌مان می‌شود.

هنگامی که ما می‌خندیم، ضربان قلب‌مان ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد و در هر دقیقه ۱.۳ کالری می‌سوزانیم. یک سال خنده به مدت ۱۵ دقیقه در روز، به اندازه‌ی دو کیلوگرم از وزن ما را از بین می‌برد.

بخش پنجم: فایده خندیدن برای زنان باردار

 

۴۲. نتیجه‌ی تحقیقات نشان می‌دهد که خنده شبیه به ورزش است.

هنگامی که مردم با صدای بلند می‌خندند، عضلات شکم، سینه و شانه‌شان تکان می‌خورد و همین باعث می‌شود بدن آن‌ها تجربه‌ی یک ورزش هوازی را داشته باشد. علاوه بر این، هنگامی که ما می‌خندیم، به شدت نفس می‌کشیم و عضلات قلب‌مان ورزیده می‌شوند  و همین گردش خون ما را تسهیل می‌کند. در نتیجه، جریان اکسیژن به بدن مادران باردار و همچنین جنین آنها بهبود می‌یابد. مادران باردار و جنین‌شان به دلیل این فرآیند خنده سالم‌تر خواهند بود. چنین تاثیری به این دلیل است که عرضه‌ی اکسیژن و مواد غذایی که کودک نیاز دارد، ‌به نحو احسن انجام می‌شود.

۴۳. خنده همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است.

زیرا وقتی ما می‌خندیم، بدن‌مان سلول‌های T را تولید می‌کند که برای مقابله با بیماری‌ها ضرورت دارند. بنابراین، مادران باردار به خوبی مورد محافظت قرار می‌گیرند زیرا سیستم ایمنی بدن‌شان بهبود می‌یابد. در عین حال، جنین نیز به میزان کافی آنتی‌بادی دریافت می‌کند، زیرا نوزادان تازه متولد شده خودشان قادر نیستند آنتی‌بادی تولید کنند. اگر هم مادر و هم نوزاد دارای میزان کافی از آنتی‌بادی باشند، دچار عفونت نخواهند شد.

فایده خندیدن برای سلامتی ۴۴: خنده ریه‌های مادر باردار را پاکسازی می‌کند.

در هنگام خنده جریان هوا تغییر می‌کند به طوری که هوای اشباع‌شده در ریه‌ی ما با هوای پاک جایگزین می‌شود. این امر باعث می‌شود که خون ما غنی از اکسیژن باشد و تنفس سالم‌تری داشته باشیم. مطابق با یکی از تحقیقات صورت گرفته، خنده عضلات دستگاه تنفسی، ریه‌ها، قلب و شکم را ورزیده می‌کند و  مواد زائد را از طریق تنفس خارج می‌کند.

۴۵. خنده همچنین قادر است ما را جوان‌تر کند.

زیرا وقتی ما می‌خندیم، از ۱۵ عضله در صورت‌مان استفاده می‌کنیم. این برای مادران باردار مناسب است؛ زیرا به این ترتیب همیشه حس خوبی خواهند داشت.

فایده خندیدن برای سلامتی ۴۶: خنده هورمون کورتیزول را مهار می‌کند.

این هومون مسبب بروز استرس است و مانع جریان خون مناسب به جفت می‌شود. در نتیجه، جنین نمی‌تواند مواد مغذی را به اندازه‌ی کافی دریافت کند و به طور مطلوب رشد کند. مادران باردار بهتر است استرس را تجربه نکنند؛ زیرا قطعا برای رشد جنین آن‌ها مناسب نیست و خطر ابتلا به زایمان زودرس افزایش می‌یابد، زیرا هورمون تولید شده توسط مغز و جفت ما باعث آزاد شدن ماده‌‌ای شیمیایی به نام پروستاگلاندین می‌شود. این ماده منجر به انقباض رحم می‌شود و در نتیجه ممکن است زایمان زودرس رخ بدهد.

 

بخش ششم: فایده خندیدن بر اساس مشاهدات واقعی

 

۴۷. بزاق افرادی که اغلب می‌خندند، قدرت ایمنی بیش‌تری نسبت به بزاق افرادی که به ندرت می‌خندند، دارد.

بر اساس یک مطالعه‌ مشخص شد که بزاق افرادی که اغلب می‌خندند سلول‌های T بیش‌تری دارد و همین باعث افزایش ایمنی می‌شوند. بیایید از حالا به بعد، از زندگی‌مان لذت ببریم. دهان‌تان را حسابی باز کنید و با هم بخندید تا بارهایی که در زندگی بر دوش دارید، کاهش بیاید.