نکاتی درباره بازسازی منزل

بازسازی خانه در چه مراحلی انجام می شود؟

این روزها هزینه های جانبی فروش و خرید ملک آنقدر بالا است که اگر به هر دلیل تصمیم به تعویض خانه خود داشته باشیم، علاوه بر وقت زیادی که برای فروش خانه قبلی و خرید یک مکان جدید باید گذاشت، مبلغ زیادی نیزباید به عنوان حق مشاوره بنگاه معاملاتی، مالیات و عوارض شهرداری پرداخت شود.
آیا بهتر نیست نصف این مبلغ را صرف بازسازی و دکوراسیون آپارتمان قبلی خود بکنیم؟

در بازسازی خانه اول از همه باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید طرح و نقشه اصلی خانه را عوض کنید یا نه. اگر تصمیم به تغییر نقشه گرفته اید (مثل برداشتن یک اتاق، باز کردن آشپزخانه، اضافه کردن دیوار یا…)، مسلما این اقدام باید قبل از سایر اقدامات انجام شود. پس از انجام تخریب و ساختن، مرحله نازک کاری و دکوراسیون داخلی آغاز می شود.

مراحل بازسازی خانه (با کمترین هزینه):

1-    دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی و دکوراسیون داخلی: در این مرحله تصمیم می گیرید که چه اقداماتی می خواهید انجام دهید و چه میزان زمان و هزینه باید بابت آن صرف کنید.
2-    مرحله تخریب: دیوارها و قسمت هایی از خانه را که می خواهید برداشته شود، برمی دارید. در این مرحله شرکتهای ساختمانی که کار تخریب انجام می دهند، به شما کمک خواهند کرد.
3-    مرحله ساخت: اگر قصد اضافه کردن دیوار، اتاق، انبار یا …. را دارید، در این قسمت انجام می دهید. با توجه به دیوارهای پیش ساخته ای که امروزه در ساخت داخل آپارتمان به کار میرود، مرحله ساخت زمان و هزینه زیادی نخواهد داشت.
4-    گچ کاری و سقف کاذب: اگر دیوارها و سقف خانه نیاز به گچ کاری دارد، الان زمان انجام آن است. در بسیاری موارد سقف کاذب به جذابیت و زیبایی دکوراسیون خانه کمک می کند. سقف کاذب را در این مرحل اجرا کنید.
5-    نورپردازی: اگر نورپردازی در طرح اولیه شما بوده است، بهتر است آن را همزمان با سقف کاذب انجام دهید.
6-   کف سازی: پوشش کف خانه هر چه قرار است باشد، بهتر است در این زمان انجام شود. این پوشش می تواند سرامیک، پارکت یا لمینت باشد. مرحله نصب پارکت بسته به متراژ آپارتمان مدتی طول می کشد.
7-   رنگ دیوار و سقف: اگر قرار است سقف خانه یا قسمتی از دیوارها رنگ شود، بهتر است در این مرحله آن را انجام دهید.
8-   اجرای دیوارپوش: سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری تماما متریالی هستند که برای دکور دیوار به کار میروند. مطابق با طرح اولیه که در نظر داشتید، هر یک از این محصولات دکوراسیون را برای دکور دیوارهای خود به کار ببرید.
9-  قرنیز: وقتی در خانه ای پارکت و کاغذ دیواری به کار می رود، حتما جای قرنیز خالی است. قرنیز جلوه زیادی به خانه می دهد. قرنیز را می توانید پس از نصب کاغذ دیواری نصب کنید.
10-   چیدمان: یک چیدمان جدید در مبلمان، تابلوها و مجسمه ها، جان تازه ای به دکوراسیون می دهد.
نکاتی که هنگام بازسازی باید آنها را در نظر بگیرید: این مسائل بخصوص هنگامی که درزمان بازسازی خانه در آن اقامت دارید بسیار پر اهمیت می شوند:

گرد و خاک:

متاسفانه بازسازی خانه هر جه هم کم باشد، گرد و خاک زیادی تولید می کند. بهتر است ابتدا تا جایی که ممکن است وسایل خانه را به جای دیگر منتقل کنید. روی سایر وسایل را با پارجه بپوشانید. اگر بازسازی در بخشی از خانه انجام می شود، می توانید آن بخش را با نایلون های کلفت و بزرگ از بقیه قسمت های خانه جدا کنید.

صدا:

حتما می دانید که کارهای ساختمانی سر و صدای زیادی ایجاد می کنند. بسته به کاری که انجام می هید، میزان سر و صدا متفاوت است. برداشتن دیوار و تغییر معماری خانه سروصدای زیادی ایجاد میکند. نصب سنگ و کاشی نیز صدای زیادی دارد. بریدن و نصب قرنیز با دستگاه های مخصوص صدای زیادی دارد. ولی نصب پارکت و کاغذ دیواری، گچ بری و رنگ زدن صدای آزار دهنده ندارد.

سورپرازهای ناخوشایند!

یک اتقاق متداول در بازسازی که البته عجیب به نظر می رسد، کشف خرابکاری هایی است که در ساخت خانه پیش آمده و شما از آن بیخبر بوده اید. سیم کشی های نابجا و نادرست، لوله کشی های نادرست و غلط، استفاده از مصالح ساختمانی نامناسب و عبور لوله های فاضلاب از ستون ها و درون سقف های کاذب جند مورد از این سورپرازهای ناخوشایند است.

هزینه های غیرمنتظره:

مطمئنا از ابتدا فکر هزینه را کرده اید و بودجه ای را برای این کار در نظر گرفته اید. اما بدانید که معمولا در عمل هزینه های به وجود می آید که از قبل به آن فکر نشده است ولی لازم بوده و باید پرداخت شود. همیشه بیش از آنچه از قبل حدس می زنید برای بازسازی پول ذخیره کنید.

تغییر سفارش ها:

یکی از اتقاقات رایج این است که نظر شما درباره تغییراتی که می خواهید ایجاد کنید عوض شود. این اتقاق معمولا هنگام بازسازی و نیمه کاره اتفاق می افتد. چون با انجام برخی تغییرات و مشاهده نتیجه کار ممکن است نظر شما درباره سایر تغییراتی که می خواهید ایجاد کنید عوض شود.

 تاخیر:

متاسفانه یکی از بدترین اتفاقاتی که هنگام بازسازی می افتد، تاخیر است. البته تاخیر بخاطر کم کاری گروه اجرا کننده نیست، بلکه به دلیل اتفاقاتی غیر منتظره ای است که هنگام کار پیش می آید. از تغییر نظر مشتری گرفته تا خرابی لوله کشی و سیم کشی که از ابتدا قرار نبوده اینگونه باشد. البته کار کردن با یک گروه معماری و دکوراسیون داخلی باتجربه که از ابتدا صادقانه برخورد کنند و مشکلات احتمالی را برای شما توضیح بدهند، کلید اصلی حل این مشکلات است.